Miloš Matula

"Správně vidíme jen svým srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné." Antoine de Saint-Exupéry

konzultace - transformační koučování - přednášky - zážitkové workshopy a semináře - meditace - cvičení - knihy - meditační cd

Astro

Na této stránce se můžete pravidelně seznamovat s astrologickými články různých autorů:


Lenka Adamová - 7.12.2022:

Úplněk v Blížencích by mohl přinést dozrání něčeho z toho, co klíčilo za novuluní ve Střelci. Určité vize a záměry, které jsou vždy pro život důležité, se mohou realizovat nějakou aktivitou. Člověk může ohlásit nějaké "programy" své činnosti, byť se uskuteční až příští rok. Nebo je žádoucí se rozhodnout pro nějaký výlet či budoucí fyzickou nebo duševní aktivitu. Bylo by však dobré jednat s určitým rozmyslem. Odvaha je žádoucí, ale někomu se může psychická "teplota" projevit vztekem nebo svárem.  Před novoluním v Kozorohu nastane nadějný slunovrat.  A tak i my můžeme pohlédnout s odvahou a nadějí do budoucna. Bude však nadále potřeba stanovit si meze toho, co lze uskutečnit.

Luna vstoupila do znamení Blíženců 6. prosince v noci a dál znamením putovala do opozice ke Slunci ve Střelci. Přesná opozice, čili úplněk, nastává 8. prosince ještě za tmy po páté hodině  místního času na 16° znamení. Děje se tak v téměř přesných aspektech s planetou Mars - Luna v konjunkci, Slunce v opozici.  Kromě toho je úplněk v nejednoznačném aspektu - kvinkunxu - s Uranem v Býku.

Konjunkce Luna/ Mars v BLížencích při úplňku naznačuje, že lze aktivně dát život něčemu blíženeckému. Možná to bude svěží procházka, psaní nebo čtení, pro někoho nakupování, lepší je cvičení, nějaké povídavé setkání (sourozenci, vrstevníci, spolužáci...) či společná akce atd. Energie díky tomu, co symbolizuje Mars, může být značná, ale také může pominout - úplňková Luna je více prožitková, a také citlivá.
Samozřejmě znovu upozorňuji, úplněk i další tranzity se více či méně projevují ve vztahu k vašemu založení, dispozicím, věku a dalšímu (jak to naznačuje, pouze naznačuje váš radix).
Kvinkunx Slunce s Uranem při úplňku naznačuje možnou tendenci ke "zkratovému" jednání. Slunce je totiž ve Střelci. Jeho  energie může být  úplňkovým časem poněkud "zastřená", pod prahem našeho vědomí. Také kvinkunx (podle J. Keplera hlavní aspekt) působí poněkud "zastřeně" -  je to zhruba 150 stupňů. Má dojít ke spolupráci těch dvou zúčastněných energií symbolizovaných planetami, nebo naopak k určité konfrontaci? Prvý případ by nastával při trigonu 120 stupňů, druhý případ při zrcadlící opozici 180 stupňů.  Ale kvinkunx je mezi tím - a jakoby neví, co má dělat. Jako dva herci na scéně, kteří neví, zda si mají pomáhat, nebo se pohádat. Kvinkunx je takový nerozhodný aspekt - nic nic, a pak třeba ryc... Slunce svým pohybem zhruba 1 stupeň za den však tento aspekt za pár dnů setřese...  Ovšem z Kozoroha, kam vstoupí před budoucím novoluním v Kozorohu nejprve Venuše, pak i Slunce a Luna, se vytvoří kvadratury na Jupitera. V chladu podzimní zimy se zahřívá papiňák...

Jupiter je direktivní a už tím aktivnější.  Je sice stále ještě na posledním stupni Ryb, ale vody začínají bublat. Navíc Jupiter vstoupí 20. 12. do znamení Berana, a tak si ho můžeme představit jako natlakovaný papiňák, který hrozí vybuchnout. Může to být nějak nepříjemné - ve znamení Berana je rovněž Cheirón zhruba na 12 stupních. Cheirón bývá spíše retrográdní, ale  půlhodinu před novoluním 23. 12. nastoupí přímou dráhu. Třeba se bude moci ujmout aktivnější role léčitele.   

Bublající Jupiter však v aktuálních dnech je stále ještě na posledním stupni Ryb a vytváří trigon s Lilitou v Raku. Může to přinášet značné nepříjemnosti . Avšak!  Na archetypu, který symbolizuje Jupiter (řecký Zeus) je pozoruhodné, že se dokáže dívat více zpříma a otevřeněji. V aspektu s Lilitou tak může přivádět na scénu prozrazení tajných věcí, zákulisních cílů, nějaké strategie.... Ostatně i aféry kolem diplomatů, jako kazy na národní pověsti, sem patří (Lilita je v Raku, což je mundánně znamení národní pospolitosti, domoviny apod.)
Na individuální rovině - v kombinaci s nějakou vaší konstelací či domem v radixu - to může být přehnaný až škodlivý sklon k otevřenosti nebo přehnané činnosti apod. A pozor na zaťatost a umíněnost - Lilita je v opozici s Plutem...

I ve vztazích může být dost "bublání" - Jupiter v Rybách (s aspektem na Lilitu)  je aktuálně v kvadratuře s Venuší ve Střelci. "Vař, pekelný kotlíku, vař", říkává jedna moje známá. Zvláště když je Mars (a úplněk) v komunikačních Blížencích. Nu což - co třeba využít této konstelace "papiňáku" k tomu, pročistit si vztah. Ale nejprve se trochu rosmyslete.
A nebo se "popíchnutě" pustit do nějaké tvorby, přípravy něčeho fakt pěkného. I pečení se hodí - něco zkazíte, něco připálíte - a můžete být vlastně rádi.  Jistě vás napadnou další možnosti dle sebe.

Posuny konstelací vidíte v grafu dole, pod ním je pak přehled konkrétních přesných konstelací od aktuálního úplňku v Blížencích do nejbližšího novu v Kozorohu (23. 12.)
A čeká nás před novem slunovrat 21. 12. Joj!

Tak ať se vám daří  v  adventním čase ! Lenka Adamová - NeptunicA
-------


⚠️⚠️⚠️ Moc zajímavý postřeh od Robina Salomona 

/Ekliptikální setkání Aldebaranu a Marsu - 7/9/2022 nad ránem; paran Slunce/Mars-Aldebaran v "mundo kříži"/

Přátelé, máme před sebou poměrně silný úkaz, který se odehraje 7. září, neboť jednak dojde k ekliptikálnímu spojení dvou červených těles na nebi, tedy Marsu a Aldebaranu v kulminaci, a jednak se zároveň odehraje "vybití" přes čočku "mundo kříže", kdy na ASC je Slunce, a na MC Aldebaran s Marsem, čímž jsou splněny podmínky paranu, kdy vlivy jsou zprostředkovány "natvrdo" a přímo. Dole je v kulminaci Antares. Všechno násilné stálice ve spojení s Marsem.
Konfliktní indikátor; ohrožení autorit, svrhnutí, násilnosti, katastrofy, mrtvice, infarkt, oloupení, nevhodné operace, obava před chirurgy, válka, napadení zvířetem, nečisté hry velvyslanců, ohrožení fabrik, především ty s železem, pozor na vyšší úřednictvo, také bušení srdce, oční choroby, pohlavní nemoci, nevhodné pro operace žlučníku a v oblasti pohlavních orgánů (velké komplikace) atd. Podle omen v Enuma Anu Enlil větší výskyt mlh, přeháněk, bouří. 
Zajímavé by bylo zrození v tomto okamžiku. Velké spory (?) s autoritami, a boje (generálové, vojáci, policisté, vůdci). 
Byl bych velmi obezřetný v tomto čase a nezačínal nic pod signaturou Marse, také partnerské problémy, dlouho trvající rozvod, všimněme si, že Mars má 3minutovou šířkovou kontraparalelu s Venuší, a několik dalších paralel (Jupiter, Saturn). 
Podle Herma a dalších starých autorů je Aldebaran pod signaturou Marse a Venuše. 
Budete-li mít náladu, doporučuji si ráno přivstanout a sledovat nad ránem spojení Marse s Aldebaranem. :)

Kritická je doba, nežli Mars vyjde z hranic Jupitera v babylonském fixním. To jsou totiž hranice Aldebaranu. Tudíž do 21. září (cca). Cca 14 dní bude Mars v hranici Aldebaranu. - Robin Salomon